Zimowe utrzymanie dróg

Wykaz osób i telefonów odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg

TELEFON DYŻURNY – kom. 501 799 432CAŁODOBOWO

lub

tel. (14) 674-12-30, 678-70-50 od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 15.00

Koordynator Zimowego Utrzymania – Dyrektor  Powiatowego  Zarządu  Dróg w Tarnowie z siedzibą w Zgłobicach – Stanisław Pyzdek
Tel. (14) 674-12-30, 678-70-50

Regulamin prowadzenia akcji zimowej na drogach powiatowych Powiatu Tarnowskiego

  1. Decyzję o rozpoczęciu i zakończeniu akcji zimowej podejmuje Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Tarnowie w porozumieniu ze Starostą.
  2. Akcje można rozpocząć w różnych terminach na poszczególnych wyznaczonych Rejonach Zimowego Utrzymania, albo w jednym terminie na wszystkich drogach.
  3. Z dniem rozpoczęcia akcji zimowego utrzymania, wykonawcy zobowiązani są do całodobowej gotowości do podjęcia działań w ramach zimowego utrzymania dróg (ZUD) na swoich rejonach.
  4. Pod określenie całodobowa gotowość do podjęcia działań należy rozumieć zabezpieczenie odpowiedniej ilości ludzi, sprzętu i materiałów niezbędnych do wykonania w każdej chwili zadań określonych w pkt. 5 niniejszego regulaminu.
  5. Zasady podejmowania działań w akcji zimowej, których kolejność określona jest w operacie ZUD i niniejszym regulaminie:
    1. W przypadku mokrej jezdni, opadów deszczu lub śniegu z deszczem przy stałym spadku temperatury poniżej 00C należy ogłosić gotowość zimową, rozpocząć patrolowanie dróg i obiektów mostowych.
    2. W przypadku opadów śniegu przy pokrywie śniegu powyżej 5 cm
      i dalszych opadach należy przystąpić do zgarniania śniegu pługami. Po ustaniu opadów i zgarnięciu śniegu należy przystąpić do posypywania jezdni jeśli sytuacja tego wymaga. Czynność tą należy zakończyć zgodnie z terminami, określonymi dla poszczególnych standardów dróg.
    3. W przypadku otrzymania zgłoszenia Policji, MPK, PKS i prywatnych przewoźników o występującym oblodzeniu należy przystąpić do posypywania wskazanych odcinków w czasie możliwie najkrótszym od chwili podjęcia zgłoszenia po uprzednim sprawdzeniu zasadności przez inspektora.
    4. Bez względu na opady w przypadku narastania wilgotności względnej powietrza przekraczającej 85% przy temperaturze 00C należy podjąć akcję patrolowania dróg.
    5. W przypadku wystąpienia gołoledzi obowiązuje zasada koncentracji sił na drogach najwyższych standardów, a w przypadku gdy nie ma rozróżnienia standardów na danym rejonie, na drogach uznanych za priorytetowe dla zachowania płynności ruchu.
    6. Identyczna zasada koncentracji sił obowiązuje w przypadku intensywnych opadów śniegu.
    7. Akcję Zimową należy prowadzić od godziny 3.00 do godziny 22.00 z zachowaniem przerwy nocnej, a w przypadku wyjątkowo trudnych warunków atmosferycznych całodobowo. Decyzje o przeprowadzeniu akcji całodobowej podejmuje Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.
    8. Obowiązuje zasada porannego patrolowania dróg przez poszczególnych wykonawców na swoich rejonach, między 00 a 4.00 przed porannym szczytem pojazdów oraz przekazywanie meldunku inspektorowi odpowiedzialnemu za dany rejon w w/w godzinach.
  1. Osoby odpowiedzialne za Zimowe Utrzymanie prowadzą dokumentację ZUD polegającą na:
    1. Każdorazowym wpisaniu w godz. od 5.00 do 9.00 opisu stanu pogody lub w przypadkach skrajnie zmiennych warunków pogodowych przy każdej zmianie pogody.
    2. Wykaz pracy sprzętu.
    3. Opisywaniu wszelkich interwencji i zgłoszeń z terenu oraz sposobu ich załatwienia.
  1. Wykonawcy na poszczególnych rejonach Zimowego Utrzymania Dróg obowiązania są do składania codziennych meldunków osobom odpowiedzialnym za rejony. W meldunkach określona winna być sytuacja na drogach, ilość pracującego sprzętu utrzymaniowego, utrudnienia w ruchu, zamknięcie dróg.
  2. Meldunki w zakresie pkt 7 wykonawcy ZUD mają obowiązek składać między 6.00 a 7.00, a w wyjątkowo trudnej sytuacji drogowej również między godz. 15.00 a 16.00

 

Ośnieżanie chodników:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to właściciel nieruchomości jest zobowiązany do  utrzymania czystości i porządku m.in. przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.

Przejdź do treści