Wprowadzenie do procedury
Postępowanie w sprawie wydania decyzji na wykorzystanie dróg w sposób szczególny.
Starosta Tarnowski wydaje decyzję administracyjną, jeżeli wykorzystanie dróg w sposób szczególny dotyczy dróg powiatowych (na terenie powiatu Tarnowskiego) i / lub dróg gminnych publicznych (na terenie powiatu Tarnowskiego).
Na podstawie Prawa o ruchu drogowym (Dz.U. 2024 poz. 1251) art. 65. zawody sportowe, rajdy, wyścigi, przewóz osób kolejką turystyczną i inne imprezy, które powodują utrudnienia w ruchu lub wymagają korzystania z drogi w sposób szczególny, mogą się odbywać pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa porządku podczas trwania imprezy oraz uzyskania zezwolenia na jej przeprowadzenie.
Zgodnie z art. 65b. zezwolenie, wydaje w drodze decyzji administracyjnej, na pisemny wniosek organizatora imprezy, złożony co najmniej na 30 dni przed planowym terminem jej rozpoczęcia, organ zarządzający ruchem na drodze, na której odbywa się impreza.
Jeżeli impreza odbywa się na drogach podległych kilku organom – organem właściwym jest:
- w przypadku dróg różnych kategorii – organ zarządzający ruchem na drodze wyższej kategorii;
- w przypadku dróg tej samej kategorii – organ właściwy ze względu na miejsce rozpoczęcia imprezy.
Sposób składania dokumentów
- Pocztą na adres: Powiatowy Zarząd Dróg w Tarnowie z/s w Zgłobicach,
Zgłobicka 8,
33-113 Zgłobice
- Bezpośrednio: Dziennik Podawczy lub za pomocą platformy e-puap.
Wnioski złożone w inny niż określony powyżej sposób nie będą rozpatrywane.
Wymagane dokumenty
Wniosek o wydanie decyzji na wykorzystanie dróg w sposób szczególny.
Wniosek powinien zawierać w szczególności:
- imię, nazwisko lub nazwę oraz adres zamieszkania lub siedzibę organizatora imprezy;
- rodzaj i nazwę imprezy;
- informację o miejscu i dacie rozpoczęcia, przebiegu oraz zakończenia imprezy;
- informację o przewidywanej liczbie uczestników imprezy;
- wykaz osób reprezentujących organizatora w sprawach zabezpieczenia trasy lub miejsca imprezy na terenie poszczególnych województw;
- podpis organizatora lub jego przedstawiciela.
Do wniosku należy dołączyć:
- szczegółowy regulamin imprezy, określający w szczególności zasady zachowania uczestników imprezy istotne dla bezpieczeństwa ruchu drogowego;
- wykaz osób odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg i zabezpieczenie imprezy na terenie poszczególnych województw oraz w miejscach rozpoczęcia i zakończenia każdego odcinka, a także w miejscach wymagających szczególnego zabezpieczenia;
- program imprezy ze szczegółowym opisem trasy i podaniem odległości między poszczególnymi jej odcinkami oraz określony w minutach i kilometrach program przejazdu lub przejścia uczestników przez poszczególne miejscowości i granice województw;
- plan zabezpieczenia trasy lub miejsca określony w art. 65a ust. 3 pkt 3 Prawo o ruchu drogowym;
- zobowiązanie organizatora do przywrócenia do poprzedniego stanu pasa drogowego na trasie przejazdu, przejścia lub miejsca pobytu uczestników imprezy, a w przypadku uszkodzenia pasa drogowego lub urządzeń drogowych będącego następstwem imprezy – do ich bezzwłocznego naprawienia lub pokrycia kosztów tych napraw;
- pisemną zgodę właściciela lasu na przeprowadzenie imprezy w razie przeprowadzania jej na terenach leśnych.
Organizator imprezy przesyła w terminie na 30 dni przed planowym rozpoczęciem imprezy kopię wniosku wraz z wymaganymi dokumentami do:
- właściwego ze względu na miejsce rozpoczęcia imprezy komendanta wojewódzkiego Policji, a także
- komendanta oddziału Straży Granicznej – jeżeli impreza odbywa się w strefie nadgranicznej, lub
- komendanta jednostki Żandarmerii Wojskowej – jeżeli impreza jest przeprowadzana na drogach przebiegających lub przyległych do terenów będących w zarządzie jednostek organizacyjnych podporządkowanych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.
Organizator zobowiązany jest do:
- opracowania projektu organizacji ruchu na polecenie organu zarządzającego ruchem na drodze;
- współdziałania z Policją oraz z Żandarmerią Wojskową w przypadku określonym w punkcie 2 lit. b;
- uzgodnienia z organami zarządzającymi ruchem na drogach przebieg trasy, na której ma się odbyć impreza;
- powiadomienia przedsiębiorstwa komunikacji publicznej o przewidywanym czasie występowania utrudnień w ruchu drogowym;
- zapewnienia uczestnikom imprezy pomocy medycznej;
- współpracowania ze środkami masowego przekazu w celu przekazywania informacji o utrudnieniach ruchu wynikających z planowanej imprezy.
Decyzję wydaje się po:
- zasięgnięciu opinii właściwego ze względu na miejsce imprezy komendanta wojewódzkiego Policji, a w przypadku imprezy odbywającej się na drogach w strefie nadgranicznej albo na drogach przebiegających lub przyległych do terenów będących w zarządzie jednostek organizacyjnych podporządkowanych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej – odpowiednio właściwego komendanta oddziału Straży Granicznej lub komendanta jednostki Żandarmerii Wojskowej; opinię doręcza się organowi, który o nią wystąpił, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia;
- uzgodnieniu zakresu ograniczenia ruchu i wynikających stąd warunków przeprowadzenia imprezy z organami zarządzającymi ruchem na drogach, na których ma się odbyć impreza.
Opłaty
Opłacie skarbowej, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy podlega zezwolenie. W/w opłatę (w wysokości 48 PLN) należy przelać bezgotówkowo na rachunek Powiatowego Zarządu Dróg w Tarnowie z/s w Zgłobicach 68 1240 4748 1111 0000 4875 3407. Kopię potwierdzenia dokonania wpłaty należy dołączyć do wniosku.
W przypadku, gdy wniosek o wydanie zezwolenia jest podpisywany w imieniu Wnioskodawcy przez pełnomocnika (np. pracownika wnioskodawcy czy osoby trzeciej) należy wraz ze składanym wnioskiem dołączyć stosowne pełnomocnictwo w oryginale. Do złożonego dokumentu pełnomocnictwa należy załączyć dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 17,00 zł (opłata nie dotyczy pełnomocnictwa dla najbliższej rodziny). Opłatę skarbową uiszcza się na rachunek organu podatkowego właściwego ze względu na miejsce złożenia dokumentu:
- Gotówką w kasie Urzędu Gminy Tarnów, ul. Krakowska 19, 33-100 Tarnów.
- Przelewem na rachunek bankowy Urzędu Gminy Tarnów: BANK SPÓŁDZIELCZY RZEMIOSŁA W KRAKOWIE, O/TARNÓW, Nr: 08 8589 0006 0250 0926 0360 0001.
Weryfikacja formalna wniosku
Zarządca drogi ocenia, czy wniosek został złożony zgodnie z właściwością miejscową. W przypadku, gdy zarządca, do którego złożono wniosek jest niewłaściwy w sprawie, przekazuje go niezwłocznie, wraz z uzasadnieniem, do zarządcy drogi właściwego (zawiadomienie o przekazaniu wniosku wysyłane jest także wnioskodawcy).
Zarządca drogi, do którego złożono wniosek o wydanie zezwolenia na lokalizację zjazdu dokonuje jego weryfikacji formalnej. Jeżeli wniosek jest niekompletny, wzywa on wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie nie krótszym niż 7 dni od otrzymania wezwania z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania.
Ocena merytoryczna wniosku oraz wydanie decyzji
Zarządca drogi dokonuje oceny merytorycznej wniosku. Jeżeli wniosek spełnia wszystkie wymagania wynikające z przepisów prawa, wydaje decyzję zezwalającą na wykorzystanie dróg w sposób szczególny.
Decyzję o wydaniu lub odmowie wydania zezwolenia na odbycie imprezy wydaje się co najmniej na 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia imprezy.
Sposób odbioru dokumentów
Przy złożeniu wniosku deklaruje się sposób odbioru dokumentów.
Osobiście w siedzibie Powiatowego Zarząd Dróg w Tarnowie z/s w Zgłobicach, ul. Zgłobicka 8, 33-113 Zgłobice od osoby prowadzącej sprawę, po uprzednim telefonicznym umówieniu.
W przypadku braku deklaracji o sposobie odbioru dokumentu, zostanie on wysłany pocztą na adres wnioskodawcy, lub za pomocą platformy e-puap (jeżeli wniosek został dostarczony tą samą drogą).
Tryb odwoławczy
Od wydanej decyzji przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie. Odwołanie należy wnieść za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.
Informacje dodatkowe
Organ kontroli ruchu drogowego może przerwać imprezę, jeżeli:
- miejsce, trasa lub czas jej trwania nie są zgodne z warunkami określonymi w zezwoleniu;
- istnieje niebezpieczeństwo zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego, albo mienia wielkiej wartości;
- jej przebieg powoduje zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Przepisy nie dotyczą procesji, pielgrzymek i innych imprez o charakterze religijnym, które odbywają się na drogach na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych
- Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2024 poz. 1251)
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej