Wprowadzenie do procedury
Postępowanie w sprawie wydania zezwolenia wjazdu na drogę z ograniczeniem tonażu.
Na terenie Powiatu Tarnowskiego, na części dróg będących w zarządzie Powiatowego Zarządu Dróg w Tarnowie z/s w Zgłobicach, wprowadzone są ograniczenia tonażu dla pojazdów.
Informujemy, że zgodnie z ustawą o drogach publicznych w przypadku konieczności wjazdu na drogi z ograniczonym tonażem, pojazdów o masie przekraczającej dopuszczalna masę (np. w celu dowozu materiałów budowlanych lub w związku z prowadzona działalnością gospodarczą), konieczne jest uzyskanie zezwolenia od zarządcy drogi.
Sposób składania dokumentów
- Pocztą na adres: Powiatowy Zarząd Dróg w Tarnowie z/s w Zgłobicach,
Zgłobicka 8,
33-113 Zgłobice
- Bezpośrednio: Dziennik Podawczy lub za pomocą platformy e-puap.
Wnioski złożone w inny niż określony powyżej sposób nie będą rozpatrywane.
Wymagane dokumenty
Wniosek o wydanie zezwolenia wjazdu na drogę z ograniczeniem tonażu podpisany przez Wnioskodawcę.
We wniosku należy zawrzeć następujące informacje:
- cel przejazdu;
- wskazanie nr rej. pojazdu;
- wskazanie lokalizacji i dopuszczalnego tonażu dla wnioskowanej drogi;
- planowany termin przejazdu;
- częstotliwość przejazdu
Weryfikacja formalna wniosku
Zarządca drogi, do którego złożono wniosek o wydanie zezwolenia na lokalizację zjazdu dokonuje jego weryfikacji formalnej. Jeżeli wniosek jest niekompletny, wzywa on wnioskodawcę do usunięcia braków z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania.
Ocena merytoryczna wniosku oraz wydanie decyzji
Zarządca drogi dokonuje oceny merytorycznej wniosku. Jeżeli wniosek spełnia wszystkie wymagania wynikające z przepisów prawa, wydaje decyzję zezwalającą na wykorzystanie dróg w sposób szczególny.
Zezwolenie wydaje się na czas określony we wniosku:
- jednorazowe / jednodniowe na wskazany termin – celem dowozu lub wywozu do/z terenu posesji wszelkich materiałów wymagających użycia samochodów ciężarowych lub innych pojazdów, przekraczających istniejące ograniczenie tonażowe,
- na okres do 6 miesięcy – w przypadku ruchu pojazdów ciężarowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
Ze względu na potrzeby związane z zarządzaniem drogami, wymogi wynikające z warunków technicznych dróg publicznych albo bezpieczeństwa ruchu drogowego, może nastąpić odmowa wydania zezwolenia.
Termin i sposób załatwienia
Wniosek należy złożyć z wyprzedzeniem umożliwiającym rozpatrzenie wniosku i wydanie zezwolenia, minimum 7 dni przed terminem rozpoczęcia przejazdów.
Sposób odbioru dokumentów
Osobiście w siedzibie Powiatowego Zarząd Dróg w Tarnowie z/s w Zgłobicach, ul. Zgłobicka 8, 33-113 Zgłobice.
W przypadku braku deklaracji o sposobie odbioru dokumentu, zostanie on wysłany pocztą na adres wnioskodawcy, lub za pomocą platformy e-puap (jeżeli wniosek został dostarczony tą samą drogą).
Informacje dodatkowe
W przypadku zabrudzenia jezdni, chodnika lub pobocza wnioskodawca zobowiązany jest do ich niezwłocznego usunięcia.
Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność, a także pokrywa wszelkie szkody drogowe, wynikłe z ruchu pojazdów oraz naprawia bezzwłocznie wszelkie uszkodzenia nawierzchni oraz pozostałych elementów pasa drogowego wynikłe z prowadzonego ruchu pojazdów wskazanych w zezwoleniu. Jeżeli Wnioskodawca nie wywiąże się z powyższych zobowiązań, Starostwo Powiatowe w Tarnowie zleci dokonanie napraw powstałych uszkodzeń nawierzchni, bądź usunięcia naniesionych zabrudzeń, a kosztami obciąży Wnioskodawcę.
Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność oraz pokrywa wszelkie szkody drogowe i osobowe, wynikłe z ruchu pojazdu na ograniczonych odcinkach dróg również wobec osób trzecich i uczestników ruchu.
Wydane zezwolenie nie zwalnia od zachowania pozostałych ograniczeń ustalonych dla pojazdów przez odpowiednie przepisy administracyjne (masa całkowita pojazdu lub zespołu pojazdu nie może przekraczać dopuszczalnych wartości, a naciski na oś nie mogą przekraczać 11,5 t/oś).
Brak realizacji powyższych warunków wydanego zezwolenia uprawnia zarządcę drogi do jego cofnięcia.
Otrzymane zezwolenie należy posiadać ze sobą, w celu okazania odpowiednim służbom podczas ewentualnej kontroli drogowej.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.